Trendy w nowoczesnym treningu: TRX

System treningu podwieszonego TRX upowszechnił się w minionych latach w naszym kraju za sprawą rozwoju sieci nowoczesnych fitness-klubów, które w przeciwieństwie do klasycznych siłowni promują różne drogi budowy sylwetki i nie ograniczają się do nacisku na typową pracę z ciężarami. Drugim czynnikiem popularyzującym był marketing. Na Instagramie czy nawet w klasycznej prasie możemy znaleźć multum zdjęć znanych osobistości trenujących w podwieszeniu i zachwalających efekty.

TRX czy naprawdę trening dla każdego?

Jedną z największych zalet systemu TRX ma być to, iż ćwiczenia w oparciu o ten system mogą wykonywać również osoby początkujące. W praktyce, w początkowym etapie treningu osoby która nigdy wcześniej nie wykonywała żadnych ćwiczeń, powinno się trening w podwieszeniu wdrażać stopniowo, tak aby uniknąć ewentualnych kontuzji. Doskonałym przykładem może być tu proponowany na portalu Fitnessowy.NET zestaw ćwiczeń brzucha na TRX dla początkujących, gdzie sam autor zaznacza iż w przypadku gdy mamy problem z wykonaniem prawidłowego podporu na TRX powinniśmy spróbować najpierw poprawnego wykonania na podłodze.

Czy TRX buduje siłę?

Częstym zarzutem stawianym treningowi na TRX jest to, iż nie buduje on siły w taki sposób, jak np. wykonywanie ćwiczeń z dużymi ciężarami podczas martwego ciągu czy też przysiadu ze sztangą. Takie zarzuty można uznać za prawdziwe w przypadku osoby która od lat ćwiczy z dużymi ciężarami – taki trening będzie wpływał na siłę trenującego tylko w minimalnym stopniu, i jego najlepszą rolą będzie uzupełnianie głównych ćwiczeń wykonywanych w trakcie treningu.

W przypadku osób początkujących trening w podwieszeniu w szybki, a przede wszystkim stosunkowo bezpieczny sposób pomoże podnieść siłę i sprawność trenującego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *